Tiklaraštis būsimiems verslininkams

Galimybės studentams gauti paskolas

Galimybės studentams gauti paskolas

Lietuvoje yra daugybė jaunuolių, norinčių po vidurinės mokyklos ar gimnazijos tęsti savo studijas toliau ir siekti aukštesniojo išsilavinimo. Tačiau, ne kiekvienas gali sau leisti šį malonumą. Tėvai ne visada gali padėti savo atžaloms, nusprendusioms išvykti į kitą miestą studijuoti aukštojoje mokykloje. Švietimo sistema Lietuvoje vis mažina nemokamų studijų vietų skaičių kolegijose ir universitetuose, tad paskolos įgyja vis daugiau populiarumo tarp savo tikslo atkakliai siekiančių studentų.

Valstybinis studijų fondas suteikia studentams galimybę prašyti valstybės remiamos paskolos, kuri teikiama lengvatinėmis sąlygomis per kredito įstaigas (bankus). Yra trys pagrindinės paskolų rūšys: paskola studijų kainai sumokėti, paskola gyvenimo išlaidoms ir paskola dalinėms studijoms pagal tarptautines (tarpžinybines) sutartis. Kiekviena iš šių paskolų formų tinka įvairiems studentams, turintiems skirtingus akademinius tikslus bei finansines galimybes.

Paskola studijoms yra būtent tokios sumos, kokia yra nustatyta studijų kaina vieneriems mokslo metams. Ši paskola yra tiesiogiai pervedama į aukštosios mokyklos banko sąskaitą, tad studentas pats jos negauna. Tuo tarpu, paskola dalinėms studijoms turi kitokias sąlygas. Jos suma siekia iki 2280 eurų per vienerius akademinius metus. Ši paskola yra skirta tiems studentams, kurie išvyksta studijuoti į užsienio universitetus pagal skirtingas mainų programas. Paskola gyvenimo išlaidoms gali daugiausiai siekti 1900 eurų, kurie pervedami į studento banko sąskaitą dalimis.

Pildyti paraiškas į valstybinio studijų fondo remiamas paskolas gali kiekvienas pirmosios pakopos ar vientisųjų studijų programos studentas. Tačiau, yra ir keletas išimčių. Valstybės remiama paskola nesuteikiama asmenims, kurių bendra jau turimų valstybės paskolų suma siekia 14 630 eurų. Išimties tvarka kai kurie studentai paskolą vis tiek gali gauti, tačiau taip įvyktų tik tokiu atveju, jei jo studijų kaina yra laikoma aukšta. Taip pat, paskolos nėra teikiamos užsieniečiams, sustabdžiusiems studijas studentams ir esantiems akademinėse atostogose.

Gauti paskolą gali ir neįgalieji

Neįgalūs studentai taip pat yra skatinami mokytis aukštosiose mokyklose, o tam, kad jiems būtų paprasčiau įgyvendinti šią mintį, valstybinis studijų fondas suteikia galimybę gauti tikslines išmokas. Tokios išmokos suma yra 152 eurai per mėnesį. Į šią tikslinę išmoką pretenduoti gali visų Lietuvos aukštųjų mokyklų studentai, kurių deklaruota gyvenamoji vieta yra Lietuvoje, jiems nustatytas 45% ar mažesnis darbingumo lygis, neturi jokių akademinių skolų ir aukštojo mokslo siekia pirmąjį kartą.

Tikslinė išmoka kiekvieną mokslo metų semestrą yra pervedama į studento asmeninę banko sąskaitą. Ši išmoka nėra paskola, tad ji neturi būti grąžinta. Tačiau, labai svarbu, kad studentas pateiktų visus reikiamus dokumentus ir nepraleistų paraiškos termino datos. Studentas turi pateikti savo asmens dokumentą, nedarbingumo lygį įrodantį dokumentą bei prašymą savo aukštajai mokyklai, kuri ir sutvarko visą likusią eigą. Jei studentas praleidžia nustatytą prašymo teikimo terminą, jis gali prarasti dalį išmokos.

Tačiau, jei neįgalumo tikslinę išmoką gaunantis studentas nusprendžia išeiti į akademines atostogas, laikinai sustabdyti savo studijas, baigia studijas anksčiau numatytos mokslų baigimo datos arba yra pašalinamas iš mokymo įstaigos, tikslinės išmokos mokėjimas yra nutraukiamas. Tas pats nutinka ir tokiu atveju, jei studentas miršta. Nors ir turi neįgalumą, norėdamas išsaugoti savo tikslinę išmoką studentas privalo atsiskaityti visus darbus laiku – dėl akademinių skolų ar kitokių aukštosios mokyklos nuobaudų tikslinės išmokos mokėjimas taip pat yra nutraukiamas.